Wiecej niż jeździectwo

Program poznawania koni i joga na Mazurach. Metody wolnościowe. W

16-23 czerwca 2024

Wiecej niż jeździectwo

(cena obejmuje: 7 noclegów w Domu z Charyzmą w pokojach dwuosobowych, pełne wyżywienie, realizacja programu (konie, joga, jachty, warsztaty ceramiczne, dzikie gotowanie), NNW)

O wydarzeniu

„Więcej niż jeździectwo” to absolutnie unikatowy program, w którym zanim wsiądziesz na konia, nawiążesz z nim relację. 

Konie to wrażliwe, czujące istoty, które mają swoją osobowość, godność i zdolność do samostanowienia. W świecie ludzi są niestety często sprowadzane do walorów jeździeckich, a ich zdanie i potrzeby są spychane na dalszy plan. Zapraszamy Cię na spotkanie z wolnymi końmi z „Rajkonika”, które zmieni lub pogłębi Twoją perspektywę. A jeśli nie miał*ś wcześniej kontaktu z końmi – poznasz je od ich prawdziwej, a nie tylko użytkowej strony. 

Z przypisanym do Ciebie koniem, będziecie się nawzajem poznawać przez kilka kolejnych dni, a pomoże Wam w tym Agata Żebrowska, facylitatorka pracy z końmi i właścicielka niezwykłej stajni „Rajkonik”. Finałem pobytu będzie całodniowy wyjazd w teren, podczas którego z pewnością poczujesz wartość relacji, jaką nawiązał*ś wcześniej z „Twoim” koniem. Jeśli chcesz, aby Twoje doświadczenia z końmi wykraczały poza mechaniczną czynność jazdy konnej, jeśli czujesz, że taka użytkowa relacja to dla Ciebie za mało – ten program będzie dla Ciebie idealny. Podczas 7 dni wyjazdu „Więcej niż jeździectwo” poznasz podstawy i założenia pracy z końmi w duchu wolnościowym. Zdobędziesz wiedzę i narzędzia, aby zmienić swoją perspektywę na relacje koń – człowiek, nauczyć się nawiązywać kontakt z końmi i poznać je jako godne, pełnoprawne istoty. Uzupełnieniem programu będą codzienne praktyki jogi i mindfulness. Dzięki temu przygotujesz swoje ciało i umysł do jazdy konnej oraz zwyczajnie odpoczniesz w pięknej, mazurskiej okolicy.

„Czyste Podróże” to nie tylko wspaniała okazja do głębokiego doświadczenia siebie. To również szansa na poznanie innych fascynujących osób, które podobnie jak Ty wybrały trzeźwe podróże, pełne świadomości, autentycznych doświadczeń i prawdziwej radości z odkrywania świata i siebie. Zapraszam Cię do przeżycia z nami tej niezapomnianej przygody! 

 

Honorata

Program

Dzień 1 – niedziela, 16.06.2024

Przyjazd od godziny 16.00, zakwaterowanie, obiadokolacja

Dzień 2-3-4 – 17-19.06.2024

Program poznawania koni, praca wolnościowa, spacery z końmi.
Codziennie rano i wieczorem joga i relaksacje.

Dzień 5-6 – 20-21.06.2024

Wyjazd w teren / dzień na jachcie (zajęcia w podgrupach)
Pierwszego dnia połowa grupy jedzie konno na cały dzień w teren, drugą zapraszamy na rejs jachtem żaglowym po Jeziorze Niegocińskim. W piątek zamiana grup. A jeśli ktoś chce, może tego dnia po prostu leżeć na łące.
Codziennie rano i wieczorem joga i relaksacje.

Dzień 7 – 22.06.2024

Czas wolny na cieszenie się urokiem Mazur. "Dziki obiad".
Rano i wieczorem joga i relaksacje.

Dzień 8 – 23.06.2024

Śniadanie, pożegnanie z końmi, wykwaterowanie z domu godz. 13.00

W programie

POZNAWANIE KONI W SYSTEMIE WOLNOŚCIOWYM

Wszystkie zajęcia z końmi będą miały miejsce w okolicznej „stajni” Rajkonik, a  Waszą przewodniczką będzie Agata Żebrowska, właścicielka Rajkonika. Agata zaprosi Was do spojrzenia na konie dużo szerzej i bliżej niż do tej pory. 

Agata o tych zajęciach mówi tak: „Na warsztatach wraz z moim stadem zaproszę Was do świata koni i ludzi, w którym konie mają głos, a ludzie podejmują działania poprzez dialog z nimi. Rozpoczniemy zapoznaniem się z podejściem wolnościowym oraz tym, jak łączyć je z opieką/pielęgnacją/jazdą konną. Początkowo nie będziemy o nic koni prosić – wejdziemy do ich domu jako goście, by obserwować, dzielić z nimi przestrzeń i nawiązać pierwszy kontakt. Każde spotkanie z końmi będzie inne, choć bazować będzie na tych samych fundamentach-uważności na to, co niesiemy w sobie. W kolejnych dniach stopniowo będziemy zwiększać intensywność działań przechodząc od towarzyszenia do wpływania na ruch i uważność konia swoim dotykiem.

W praktyce zajęcia te obejmują garść teorii oraz długie godziny spędzone wśród koni na ich rozległych pastwiskach. 

 

SPACERY Z KOŃMI, JAZDA KONNA

Po 2 dniach wspólnego poznawania, przyjdzie czas na kolejne przygody! Zaprosimy Was na całodniową wspólną wędrówkę w ręku, a na finał pobytu na kilkugodzinną wyprawę na końskich grzbietach. Odwiedzimy piękne miejsca mazurskiej okolicy – lasy, jezioro i rozległe łąki. Szykujcie się kilka solidnych godzin chłonięcia Mazur wszystkimi zmysłami oraz lunch w terenie!

Na spacer w ręku mogą wybrać się wszyscy, niezależnie od poziomu zaznajomienia z końmi. Natomiast na dzień rajdowy zapraszamy tylko osoby swobodnie poruszające się w 3 chodach. Dla początkujących będą zorganizowane zajęcia alternatywne, także z końmi, ale bez jazdy konnej.

 

 

JOGA I RELAKSACJE

Każdy dzień rozpoczniemy i zakończymy praktyką jogi. Na maty zaprosi Was Angelika. Poranne praktyki będą wspierały dobre rozpoczęcie dnia i świadomy kontakt ze sobą i swoim ciałem. Podczas praktyki zaplanowanej przed dniem w siodle skupimy się na intensywnej mobilizacji miednicy, popracujemy nad otwarciem bioder i skutecznie rozgrzejemy całe ciało. Elastyczne ciało z dużym zakresem ruchu w stawach biodrowych i miednicy to dla konia większy komfort noszenia jeźdźca. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu będziecie dla koni „wygodnym plecakiem” a nie workiem kartofli.  Oczywiście także ciało jeźdźca dużo lepiej odczuje jazdę konną, jeśli będzie wcześniej odpowiednio rozgrzane.

Celem wieczornej praktyki będzie uwewnętrznienie doświadczeń z całego dnia poprzez podążanie za świadomym oddechem. Ta praktyka będzie otulać, jak ciepły kocyk w listopadowe popołudnie, da przestrzeń na przyjrzenie się, jakie odczucia pojawiają się w ciele oraz zaopiekowanie się sobą

REJS JACHTEM

Skoro Mazury to i żagle! Korzystając z okazji, że będziemy bardzo blisko szlaku Wilkich Jezior Mazurskich oraz że Honorata to wprawiona żeglarka morska i śródlądowa, zapraszamy Was na rejs! Spędziemy cały dzień na pokładzie jachtu i pozwiedzamy okolice Giżycka. Będzie można poczuć wiatr we włosach i poskakać do wody. A jak ktoś będzie miał ochotę posterować, Honorata pokaże co i jak. 

Rejs jest dla chętnych, ale mieści się w cenie wyjazdu i nie wymaga żadnych dopłat.

 

DZIKIE GOTOWANIE

Spacer zielarski w poszukiwaniu dziko-rosnących roślin jadalnych i użytecznych. Nieśpiesznym krokiem pospacerujemy wspólnie przez okoliczne łąki, gdzie poszukamy i skosztujemy różnych ziół jadalnych, a także pochylimy się nad innymi funkcjami napotkanych roślin. W czasie tego spaceru wspólnymi siłami pozyskamy rośliny, z których wspólnie przygotujemy, a następnie zjemy dziki obiad. „Dzikie gotowanie” poprowadzi dla Was Anna Szymańska, dyplomowana naturoterapeutka, specjalistka dietetyki oraz miłośniczka roślin.

WARSZTATY CERAMICZNE

Warsztaty ceramiczne odbędą się w Pracowni „Ogniem Malowane”. Podczas ich trwania będzie można zanurzyć się w świat gliny i odkryć artystyczną wolność w tworzeniu zarówno użytkowych, jak i dekoracyjnych przedmiotów ceramicznych. Podstawową formą warsztatów jest technika lepienia ręcznego, gdzie można stworzyć własne dzieła takie jak miseczki, kubki czy paterki, a także urokliwe figurki zwierząt – ptaki, kury, koty i inne. Dla tych z Was, którzy chcą spróbować czegoś dynamiczniejszego, dostępne są również stanowiska z kołami garncarskimi. Pod okiem i z pomocą właścicielki pracowni, będziecie mogli nauczyć się podstaw toczenia, co umożliwi samodzielne wykonanie prostych form, takich jak miseczki. Nie obawiajcie się, jeśli to Wasze pierwsze kroki – nie każdy musi od razu tworzyć skomplikowane formy, a satysfakcja z samodzielnego stworzenia choćby najprostszej miseczki jest ogromna.

W trakcie warsztatów każdy uczestnik ma pełną swobodę w wyborze, czym chciałby się zajmować, a brak sztywnych zasad pozwala na pełne wyrażenie własnej kreatywności.

 

PIĘKNA OKOLICA

Wyjazd pod szyldem „Więcej niż jeździectwo” odbywa się na Mazurach. Przez cały czas pobytu będziesz obcować z tutejszą przyrodą i urokami krainy tysiąca jezior. Już pięć minut spacerem od miejsca noclegu znajduje się malownicze jezioro z przytulnym pomostem, idealnym na poranne medytacje czy wieczorne obserwacje gwiaździstego nieba. Ta spokojna okolica, otoczona łąkami i lasami, jest prawdziwym rajem dla tych, którzy pragną uciec od zgiełku miasta i poświęcić czas na odpoczynek wśród natury. Niezaludnione tereny zapewniają ciszę i przestrzeń niezbędną do głębokiej regeneracji i kontemplacji, a bliskość natury umożliwia bezpośredni kontakt z dziką fauną i florą. Zapraszamy do miejsca, gdzie każdy spacer staje się drogą do wewnętrznego spokoju i harmonii.

Warunki

Koszt: 3700zł – zaliczka 1500zł płatna podczas rezerwacji, reszta minimum 10 dni przed wyjazdem.

W cenie wyjazdu: 7 noclegów w pokojach 2 osobowych w „Domu z Charyzmą”, pełne wyżywienie, 5 dni zajęć z końmi (praca z ziemi, spacery, wyjazd w teren), codzienna joga, całodniowy rejs jachtem, warsztaty z Dzikiego Gotowania, Warsztaty Ceramiczne, ubezpieczenie NNW

Dodatkowe koszty: Dojazd samochodem (bezpłatny parking) lub komunikacją publiczną do Giżycka; wydatki własne (dodatkowe przekąski, pamiątki)

Umiejętności jeździeckie: Nie są wymagane, planowany jest wyjazd w teren, ale jeśli jesteś początkująca/y zorganizujemy dla Ciebie w tym dniu inne zajęcie.

Umiejętności joga: Nie są wymagane

Noclegi i wyżywienie: Zakwaterowanie w „Domu z Charyzmą” w pokojach dwuosobowych. Na terenie domu są 3 łazienki z prysznicem i wanną. Zapewniamy ręczniki i pościel. Posiłki będą przygotowywane i spożywane w domu. Śniadania i kolacje w postaci bufetu, do wyboru kuchnia tradycyjna, wegetariańska i wegańska. Obiady w postaci cateringu wegańskiego. Pierwszy dzień pobytu zaczynamy kolacją, ostatni dzień kończymy śniadaniem. 

Deklaracja abstynencji: Główną ideą programu Czystych Podróży jest zapewnienie bezpiecznego otoczenia bez używek. Podczas całego pobytu Uczestnicy zobowiązują się do całkowitego zakazu spożywania alkoholu oraz substancji psychoaktywnych. Palenie tytoniu nie jest zakazane, ale zachęcamy do jego unikania bądź przynajmniej zapewnienia, że nie będzie on wyczuwalny dla innych Uczestników. Czyli mówiąc krótko – na papierosa odchodzimy daleko i dbamy o to, aby nie zionąć innym nikotynowym oddechem. Złamanie abstynencji skutkuje natychmiastowym usunięciem z programu pobytu, bez prawa zwrotu opłaty. Prosimy o bardzo poważne potraktowanie tej deklaracji.

Co należy zabrać?
Cały czas pobytu spędzimy stacjonarnie w Sosnowym Dworze, nie ma więc potrzeby zabierać śpiworów. Ze względu na planowane aktywności zalecamy zabrać:

• spray na kleszcze i komary
• sprzęt jeździecki (kask, sztyblety, rękawiczki itp.)
• płaszcz przeciwdeszczowy
• swobodny strój do jogi i relaksacji
• buty do biegania po łące
• krem przeciwsłoneczny
• nakrycie głowy chroniące od słońca
• buty z miękką, jasną podeszwą – na jacht
• dowód osobisty
• gotówka
• sprzęt elektroniczny, np. aparat fotograficzny
• strój kąpielowy

Prowadzący

Honorata Wąsowicz

organizacja, wsparcie w sprawach wszelakich, sterniczka podczas rejsu jachtem

Agata Żebrowska

Warsztaty mindfulness, facylitatorka relacji koń-człowiek

Angelika Janas

joga, relaksacje, przygotowanie ciała do jazdy konnej

Zarezerwuj pobyt

Aby zapisać się na wydarzenie:

Wiecej niż jeździectwo

wyślij rezerwację za pośrednictwem poniższego formularza. Skontaktujemy się z Tobą.
Możesz też po prostu zadzwonić do Honoraty na nr 511 562 382 i porozmawiać o wydarzeniu osobiście.

Zapisz się!